luni, 22 iunie 2026

Parodii literare

O scenă cinematografică într-un parc de vară cu vegetație verde. În prim-plan, doi bătrâni cu pălării de epocă stau de vorbă pe o bancă, văzuți din spate. În fundal, o femeie tânără și elegantă, într-o rochie florală de vară, merge pe alee. În colțul de sus scrie Un parc de vară verzuliu (parodie după Amurg violet).
Un parc de vară verzuliu


Un parc de vară verzuliu...
Doi moși în fund s-au așezat pe bancă,
Trudesc neistovit din fleancă
Și fiecare parcă-i viu.

Un parc de vară verzuliu...
Prin fața lor trecea o tânără cochetă,
Iar ei priveau cu jind de pe banchetă
Căci fiecare parcă-i viu.

Un parc de vară verzuliu...
Surâd cam știrb, demult nu mai au plete
— Apostoli în veșminte desuete —
Eh, fiecare parcă-i viu...

Parodie după „Amurg violet” de George Bacovia


O scenă istorică dramatică în plină furtună cu grindină și fulgere pe o stradă din România. Mai mulți bărbați îmbrăcați în haine de epocă se luptă violent în mijlocul străzii, un bărbat cântă la trompetă, iar localnicii privesc îngroziți de pe margine.
Bătaia


Nimeni n-a rămas în stradă
Că golanii vin grămadă.
Zboară babe deocheate
După porțile-ncuiate,
Dar mai stau puțin să vadă
Cin' pe cine bate.

A ieșit de la răscruce
Un flăcău care aduce
O trompetă-n mână... Sună
Din trompeta cea nebună.
Babele-și fac toate cruce
Când văd câți se-adună.

Unul are o năframă
Albă-n par, dar ține-o lamă
Pe furiș în mâna stângă
Pentru că nu vrea să plângă
Mama lui... Așa o dramă!
Lumea e nătângă.

Stau acum toți față-n față,
Se împung, se-mping, se-agață...
Dar se sparge gloata-n două
Că a început să plouă
Și-a venit puhoi, cu gheață.
Mâine e-o zi nouă... 


O fotografie aeriană realizată cu un obiectiv ochi de pește (fisheye) deasupra Pieței Victoriei din București, pe timp de noapte. Piața este complet arhiplină de o mulțime uriașă de protestatari care își aprind lanternele telefoanelor, creând un ocean de lumini strălucitoare. În fundal se vede clădirea iluminată a Guvernului României (Palatul Victoria), sub un cer nocturn acoperit de nori în nuanțe de violet și galben.
Altfel de furtună


Lumea toată e în stradă,
Agitați și strânși grămadă.
Strigă despre răutate,
Legi, corupție, păcate;
Şi guvernul stă să cadă:
Bate vântul, bate...

A ieşit iar la răscruce
Câte unul ce seduce
Cu glas dulce și minciună,
Și  dezlănțuie furtună
De își face lumea cruce:
Fulgeră şi tună.

Dar a liniștii năframă
Se sfâşie... Bag de seamă
Că are puteri crescute,
Pe ai săi să îi ajute
Când la zaiafet îi cheamă,
Să se-mbuibe iute!

Pus să dea cinstit pe față
Adevărul prins în ceață,
Rupe societatea-n două,
Închide cărarea nouă,
De ciolan cu sârg s-agaţă.
Plouă, vai, ce plouă!
(2026)

Parodii după „Furtuna” de George Topîrceanu
Pentru că Vero scrie parodii provocată de Renata

Niciun comentariu :

Trimiteți un comentariu